Sprzęt

Biegasz? Wybierz idealne buty

Ci, którzy po raz pierwszy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem muszą wiedzieć, jak ważny jest wybór odpowiednich butów. Co prawda w każdym bucie da się biegać, ale może się to skończyć przykrą kontuzją.

Dopasowanie buta do stopy nie jest proste. Tak naprawdę metodą prób i błędów dochodzimy do tego, w których najlepiej się nam biega.

W kwestii wyboru właściwych butów pomocni okazać się mogą doświadczeni sprzedawcy, którzy będą potrafili dopasować but do sposobu stawiania stopy i stylu biegania.Takich niestety rzadko można spotkać w zwykłych sklepach czy supermarketach sportowych. Dlatego polecam wizytę w sklepie dla biegaczy.

Kilka rad dotyczących kupowania obuwia, o których warto pamiętać!

 • Buty powinno się mierzyć po południu. Nogi są wtedy zmęczone, dlatego będziemy mieć pewność, że podczas biegania but nie będzie nas obciskał.
 • Buty do biegania powinny pasować od razu. Są tak wykonane, że raczej się nie rozciągają!
 • Rozmiar buta do biegania powinien być o rozmiar większy niż normalnie – tak aby duży palec miał swobodę ruchu. Powinien też dobrze trzymać stopę – tak aby pięta dobrze trzymała się w bucie.
 • Pięta nie może ruszać się w bucie i ocierać ścięgna Achillesa.

Rodzaj buta a sposób stawiania stopy

Najprostszy sposób na sprawdzenie  jaką mamy stopę. Wystarczy kartka papieru i odrobina wody. Stajemy mokrymi stopami na kartce papieru, potem porównujemy odbicie z tym wzorem.

Podczas biegu nie każdy stawia stopę tak samo, dlatego buty powinny być dobierane indywidualnie.  Wyróżnia się trzy sposoby pracy stopy podczas biegu i marszu.

 • Stopa neutralna. Podczas biegu ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie. Stopę taką można rozpoznać po tym, że gdy patrzymy na nią od tyłu, pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą a ciężar ciała jest na pięcie równomiernie rozłożony.
  Osoby mające stopy neutralne powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora stopy.
 • Stopa pronująca. Spotykana jest bardzo często i zwykle wiąże się z płaskostopiem. Stopę taka można rozpoznać po tym, że podczas biegu kieruje się do wewnątrz, przenosząc ciężar ciała z zewnętrznej części pięty do wewnątrz.
  W przypadku silnego pronowania buty zużywają się w charakterystyczny sposób: podeszwy butów wypychane są na zewnętrzną część stopy.
  Buty dla stóp pronujących mają specjalne wkładki stabilizujące znajdujące się po wewnętrznej części buta – są one wykonane są z twardszego materiału.
  W takich butach wzmocnione są też elementy trzymające piętę.
 • Stopa spinująca.  To najrzadziej spotykany typ stopy. Ciężar ciała podczas biegu przenoszony jest głównie na zewnętrzną krawędź stopy. Nie ma specjalnych butów dla stóp spinujących. Najodpowiedniejsze są dla nich buty dla osób neutralnych.
Reklamy

4 komentarze do “Biegasz? Wybierz idealne buty

 1. Pingback: To nieprawda, że tanie buty są złe … | Kobietabiega.pl

 2. Pingback: Kobietabiega.pl | To nieprawda, że tanie buty są złe

 3. Pingback: To nieprawda, że tanie buty są złe … | Kobieta biega

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s