Zdrowie

Nogi bolą, czas odpocząć

miesien-udaDzisiaj nie biegam. Bolą mnie nogi, a dokładniej mięsień prosty uda, który naciągnęłam podczas rozgrzewki przed poniedziałkowymi podbiegami. Poza tym to dzień na odpoczynek między dniami biegowymi. Przerwa nie będzie jednak krótka, bo na jutro zaplanowane są interwały na bieżni. 

Taki dzień jak dzisiaj to dobry moment na chwilę zastanowenia nad tym, jak ważny w bieganiu jest odpoczynek i czas na regenerację. Wiadomo, że jeśli pragniemy poprawić swoją kondycję, podczas treningu musimy poddać swój organizm presji. Ćwiczenia obciążają mięśnie, stymulując je przez to do wzrostu, by mogły być silniejsze i wydajniejsze. Ale gdy brak jest odpoczynku mięśnie zostają doprowadzane do wyczerpania, a to w konsekwencji do kontuzji.

Po ciężkich i długich biegach powinno następować kilka dni wytchnienia, w trakcie których tempo biegu ulega zmniejszeniu lub dystans skróceniu.

Postępy dokonują się dzięki jakości biegów szybkościowych i długości biegów na dystans. Robiąc sobie dzień przerwy, a potem urządzając lekki bieg między dwoma dniami treningu jakościowego, będziemy mieli możliwość się zregenerować i jednocześnie zredukować ryzyko kontuzji. Powszechne błędy, które prowadzą do kontuzji, to:

  • próba wybiegania dużej liczby kilometrów każdego kolejnego tygodnia;
  • zbyt szybkie tempo codziennych biegów;
  • niedostateczny odpoczynek.

Reguła spokojnego dnia

Dla większości spokojny dzień oznacza dzien bez biegania. Zawodowcy w spokojne dni biegają, ale krótsze dystanse i w wolniejszym tempie. Marsz i inne formy aktywności sprzyjające formy aktywności bardziej sprzyjają regeneracji niż leżenie na kanapie.

Jeśli chodzi o mnie, to mialam 40-minutowy marsz z pracy do domu. Wystarczy? Myślę, że tak 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s