Imprezy biegowe/Z biegowego świata

Biegiem w Niepodległą Polskę

11 listopada to dzień szczególny, także dla biegaczy. Wielu tego dnia wkłada buty, dresy oraz biało-czerwone koszulki i pokonuje dystanse pięciu, dziesięciu, piętnastu kilometrów bądź rywalizuje w biegach sztafetowych.

bieg-niepodleglosci-rzeszowJedni z Wrocławia jadą do Warszawy, inni z kolei z Warszawy jadą np. do Gdyni. Biegi odbywają się w całej Polsce, nie tylko w Warszawie. Stolica ma chyba jednak jedną z najstarszych tradycji, jeśli chodzi o organizację biegów patriotycznych. Tutaj odbywa się tzw. triada biegowa „Zabiegaj o pamięć” (Bieg Konstytucji, Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości). Bieg Niepodległości odbywał się w tym roku po raz 25. Ten bieg ma też największą frekwencję – w tym roku biegaczy było ok. 12 tysięcy.

Ale biegi odbywały się dzisiaj w wielu miejscowościach w całej Polsce. Na stronie maratonypolskie.pl naliczyłam ich 52 i zapewne to nie wszystko.

bieg-niepodleglosc-zaganSama dzisiejszy dzień spędziłam w domu, oglądając uroczystości, które relacjonowała TVP. Poczytałam trochę o Biegu Niepodległości, który miał miejsce w Warszawie i pozazdrościłam trochę tym biegaczom – sama zresztą przegapiłam moment, kiedy były zapisy do biegu, więc nic innego mi nie pozostało. Poszukałam informacji o biegach, które odbyły się w innych miastach Polski.

Najszybszy był chyba Rzeszów, bo tam Artur Kozłowski – zwycięzca biegu 1o km przebiegł w czasie 28:22 minuty. Ładny czas, prawda? Ja chylę czoła zwycięzcy.

W Warszawie „celebrytą” biegu był Premier, który przebiegł te 10 km w 49 minut.

Na poznańskiej Malcie wystartował „Bieg Niepodległości Na Znak Równości” na dystansie 5 km – jego współorganizatorką jest Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

bieg-niepodleglosci-warszawaBiegali też w Luboniu (3 edycja), Pigży (17 edycja), BiałobrzegachWicku (po raz ósmy), Rzeszowie, Kiecach (6 edycja), Luboniu (3 edycja), Żaganiu, Gdyni, Obornikach k. Poznania, Oświęcimiu, Pile, Krośnie i wiele innych.

W moich rodzinnych Siemiatyczach miały miejsce dwa biegi. Jeden z nich to biegi sztafet szkolnych, które odbyły się po raz 22. Pamiętam te biegi, bo sama brałam w nich kiedyś udział. Drugi to biegi sztafet 11-osobowych i Parada Finałowa ulicami miasta.

Bieganie patriotyczne = radosne świętowanie

Dlaczego lubimy takie imprezy? Dlatego,  że nie są to zwykłe starty. Atmosfera jest zupełnie inna.  Nie zrozumie tego nikt, kto nigdy nie stanął na linii startu takiego biegu.

Wiele osób tego nie rozumie, śmieje się, narzeka że miasto jest zablokowane. Ale prawda jest taka, że nikt takim działaniem nikomu nie robi krzywdy, w przeciwieństwie do uczestników marszów, podczas których odbywają się burdy.

A to zdjęcie z Rzeszowa 🙂

bieg-niepodleglosci-rzeszow-1

Bieg Niepodległości 2013. Patriotyczne bieganie dla przyjemności

2013-11-08, Aktualizacja: 2013-11-08 13:29

Bieg Niepodległości 2013. 13 tys. pakietów rozeszło się błyskawicznie. Ogromne zainteresowanie zawodami przerosło oczekiwania organizatorów. Uczestnicy zgodnie przyznają, że to najlepszy sposób na uczczenie Święta Niepodległości. Patriotyczne bieganie dla przyjemności rusza o g. 11.11.

1/11
Polskapresse

Bieg Niepodległości 2013

Bieg Niepodległości 2013. Patriotyczne bieganie dla przyjemności

Rozbiegana stolica nie zwalnia tempa. Po wrześniowym, 35. Maratonie Warszawskim i październikowym Biegnij Warszawo czas na kolejne, wielkie święto biegania – Bieg Niepodległości 2013 na dystansie 10 km. To największa impreza biegowa w tym roku w Warszawie i Polsce.

Zobacz także: Bieg Przegonić Raka 2013. Wielki sukces zawodów [ZDJĘCIA]

Co sprawia, że miłośnicy biegania chętnie stawiają się na starcie Biegu Niepodległości? Student prawa z Uniwersytetu Warszawskiego Jakub Pudełko podkreśla, że nie jest to zwykły start. –

Reklamy

1 komentarz do “Biegiem w Niepodległą Polskę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s