Z biegowego świata

Bieganie. Kobieca strona mocy. Krótka recenzja książki Ani Pawłowskiej-Pojawy

To fajna książka dla dziewczyn, które zaczynają lub przymierzają się do biegania i szukają jakiegoś sensownego i niezbyt długiego poradnika. Jej autorka, Ania Pawłowska-Pojawa, w jednym miejscu zebrała odpowiedzi na pytania, które pojawiają się prawie zawsze na początku przygody z bieganiem.

Znajdziemy więc w tej książce wskazówki dotyczące między innymi tego: jak dobrać buty do biegania, jak się ubrać na trening, jak biegać żeby schudnąć, itp. Co ważne, wskazówki są przekazywane przez osobę, która wybiegała niejedną parę butów. Daje to pewność, że wskazówki i porady dotyczą rzeczywistych problemów, z którymi wcześniej czy później zetknie się każdy biegacz.

To co jest według mnie jest cenne w tej książce, a pewnie wiele osób pominie tę część, to rozdział o kontuzjach. Autorka zwraca uwagę na to, że zanim rozbiegasz ból w stopie, kostce lub kolanie, warto zweryfikować jego źródło, zapytać specjalistę co dalej z powstałą kontuzją zrobić. Bo jeśli nie zrobimy tego na początku, potem może być znacznie gorzej.

Ania Pawłowska-Pojawa zwraca uwagę również na to, aby biegacz poza treningami biegowymi nie zapominał także o treningu wzmacniającym i siłowym.

I taka ciekawostka na koniec, bo nie wiedziałam tego. Zacytuję:

Dlaczego w trakcie „tych dni” lepiej nam się biega? [kobietom] To zasługa hormonów (estrogenu i progesteronu), których poziom jest wtedy niższy. Organizm nie zatrzymuje tyle wody, jest lżejszy i szybszy bieg wydaje się bardziej komfortowy.

bieganie-kobieca-strona-mocy
bieganie-kobieca-strona-mocy1 bieganie-kobieca-strona-mocy2

1 komentarz do “Bieganie. Kobieca strona mocy. Krótka recenzja książki Ani Pawłowskiej-Pojawy

  1. Piękniejsza część naszej redakcji czytała już tę książkę i faktycznie jest tak jak piszesz, czyli można z niej wyciągnąć wiele dobrych informacji i cennych wskazówek. Fajna, dobrze pisana książka, którą na pewno każda biegacza powinna przynajmniej raz przeczytać 😉 Pozdrawiamy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s