Zdrowie

Biegacie po lesie, parku, polach? Uważajcie na kleszcze!

Czy biegając po lesie, parku czy nawet przebiegając przez skwery zastanawialiście się kiedyś nad kleszczami? Temat mało przyjemny, ale niestety na bliskie spotkanie z kleszczem szanse ma praktycznie każdy z nas. 

Muszę przyznać, że biegając po lesie chyba tylko raz pomyślałam o kleszczach. Dlaczego, nie wiem. Być może wynika to ze zbyt małej wiedzy o samych kleszczach i zagrożeniu jakie ze sobą niosą.

Kleszcze zamieszkują praktycznie wszystkie miejsca w Polsce. Najwięcej jest ich w województwie podlaskim, a najmniej w zachodniopomorskim. Niezależnie od natężenia występowania kleszczy zagrożenie chorobami odkleszczowymi dotyczy całej Polski i jest szczególnie intensywne od marca do listopada, czyli w czasie kiedy do lasów chodzimy najczęściej.

Czy kleszcze występują tylko lasach?

Niestety kleszcze zamieszkują nie tylko lasy. Sporo jest ich także w parkach, na zielonych skwerach, łąkach, polach, a nawet w przydomowych ogródkach, szczególnie jeśli w pobliżu są parki.

Spotkać można je tam, gdzie rośnie trawa, krzewy i leszczyna. Występują na wysokości nie przekraczającej 1,5 m.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Kleszcze nie wywołują chorób, a je przenoszą. Nie wszystkie są także zarażone kleszczowym zapaleniem mózgu, bo ok. 3-15% występujących w Polsce kleszczy. Jednak patrząc na to, jak dużo ich jest (u kleszczy ilość jaj w składzie może wynosić nawet 5 tys.!) i jak szybko się rozmnażają, są groźne.

Kleszcze przenoszą różne choroby, ale ta najgroźniejsza dla ludzi to bolerioza lub wirusowe zapalenie mózgu. Leczenie osób zarażonych wirusowym zapaleniem mózgu jest niestety leczeniem objawowym, a proces terapeutyczny z uwagi na brak specjalnie dedykowanego leku jest szczególnie utrudniony.

Bolerioza

Bolerioza jest niezwykle trudna do zdiagnozowania, a jej objawy bardzo różne. W pierwszej fazie zakażenia pojawia się rumień wędrujący. Mogą także pojawić się dolegliwości stawowe – bóle kości, zapalenie stawów, sztywność stawów, tiki mięśniowe i neurologiczne – upośledzenie pamięci, brak koncentracji, rozdrażnienie. Do poważniejszych objawów zaliczyć można porażenie nerwów czaszkowych, korzeni nerwowych, zapalenie opon mózgowych.

Kosz badania krwi w kierunku boleriozy wynosi ok. 70 zł.

 

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu objawia się podobnie jak grypa. Pojawia się gorączka, nieżyt górnych dróg oddechowych, bóle stawów, ogólne osłabienie i złe samopoczucie, a czasem nawet wymioty.

Leczenie przyczynowe KZM nie istnieje. Dlatego stosuje się głównie leczenie objawowe, za pomocą środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Najskuteczniejszą metodą ochronną jest szczepionka.  Trzeba jednak pamiętać, że nie zabezpiecza ona przed samym ugryzieniem kleszcza, ale powoduje wytworzenie odporności na wirusa przez niego przenoszonego.

Jak chronić się przed kleszczami? Ważna jest profilaktyka

Z uwagi na trudności w leczeniu zakażeń odkleszczowych ważna staje się profilaktyka. Może ona przybierać różne formy – szczelny ubiór, substancje odstraszające. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu skuteczną profilaktyką są szczepienia ochronne, które nie są dostępne dla boleriozy.

Szczepienia ochronne przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu są dobrowolne, choć znajdują się na liście zalecanych szczepień.

Biegacie po lesie, parku, polach? Uważajcie na kleszcze!

 

 

 

10 komentarzy do “Biegacie po lesie, parku, polach? Uważajcie na kleszcze!

  1. Dobry film, przedstawia ważne rzeczy. Ja w tym roku kleszcza nie miałam, ale mój pies już jednego złapał… Trzeba uważać.

  2. Tydzień temu niestety jeden się do mnie przyczepił, odkryłam to w miarę szybko bo przy wieczorneym prysznicu i udało mi się go wykręcić. Paskudztwo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s