Imprezy biegowe

Bieg Ludzi Honoru Tropem Wilczym

tropem_wilczym1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia odbędzie się także wyjątkowa impreza – Bieg Ludzi Honoru Tropem Wilczym w warszawskim Parku Skaryszewskim. Jej uczestnicy będą rywalizować na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Jak zapowiada organizator – Fundacja Wolność i Demokracja – impreza będzie miała unikalną wojskową oprawę. Dla kibiców przygotowano specjalną grę edukacyjną.

Na trasie ma się pojawić kilku czołowych długodystansowców. Uczestnicy w pakiecie startowym otrzymają koszulkę z wybranym przez siebie wizerunkiem bohatera walki zbrojnej – jednym z siedmiu.

Ja już wybrałam. Moim osobistym bohaterem jest „Młot” – Władysław Łukasiuk. Dlaczego? Dlatego, że to postać z moich rodzinnych stron. I zapewne gdybym odwiedziła babcię i porozmawiała z osobami z jej wsi, prawdopodobnie znalazłoby się kilka osób, które „Młota” znały lub o nim słyszały.

Kilka słów o Władysławie Łukasiuku

ur. 16 II 1906 r. w wielodzietnej rodzinie rolników ze wsi Tokary. Od zimy 1940 r. żołnierz ZWZ-AK w Obwodzie Siedlce. Uczestnik akcji „V” – przejęcia niewybuchu rakiety V-2 pod Sarnakami. Ścigany przez NKWD, zorganizował grupę partyzancką, z którą dołączył do oddziału ppor. T. Śmiałowskiego „Szumnego” w pow. Bielsk Podlaski. Następnie z ramienia mjr. „Łupaszki” pełnił funkcje zastępcy, a od października 1946 r. – dowódcy odtworzonej 6 Wileńskiej Brygady AK. Najsłynniejszy partyzant Podlasia, przez lata zaciekle ścigany przez służby komunistyczne. Przez jego oddziały przewinęło się ponad 300 partyzantów. Zginął we wsi Czaje –Wólka 27 VI 1949 r. Odznaczony Krzyżem Walecznych

I o Żołnierzach Wyklętych

W 1944 r. wkraczająca ponownie na nasze ziemie Armia Czerwona nie niosła Polakom wyzwolenia ani pokoju, lecz nową okupację. Po początkowym współdziałaniu z oddziałami Armii Krajowej Sowieci rozpętali przeciwko jej żołnierzom wiele prześladowań. Nie mając innego wyjścia, zagrożeni terrorem, tysiącami wracali do lasów, wybierając walkę z bronią w ręku, zamiast bezwolne zdanie się na łaskę oprawców z UB i ich sowieckich mocodawców z NKWD. Opór przeciwko sowieckiej dominacji od razu przybrał formę zorganizowanej walki zbrojnej – Powstania Antykomunistycznego. W beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata przez ponad 10 lat prowadzono walkę z okupantem i rodzimymi kolaborantami. Nieliczni z powstańców walczyli i ginęli jeszcze pod koniec lat 50, a ostatni z nich – Józef Franczak „Lalek” – zginął z bronią w ręku 21 października 1963 r.

źródło: http://www.tropemwilczym.pl

Dzisiaj odbył się IX Bieg Wedla w Parku Skaryszewskim. Ale o nim napiszę jutro. Bo bieg fajny, a ja podczas losowania wygrałam książkę 🙂

Reklamy

3 komentarze do “Bieg Ludzi Honoru Tropem Wilczym

  1. Pingback: Pakiet na Bieg Tropem Wilczym odebrany | KobietaBiega

  2. Pingback: Pakiet na Bieg Tropem Wilczym odebrany | Kobietabiega.pl

  3. Pingback: Pakiet na Bieg Tropem Wilczym odebrany | Kobieta biega

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s